Jak dbać o bieliznę koronkową?

Jak dbać o bieliznę koronkową?

Bielizna jest jedną z ważniejszych części garderoby. Dobór odpowiedniego materiału, który będzie bezpieczny dla skóry czy odpowiedni krój są kluczowe, by zapewnić sobie komfort. Oprócz wyboru odpowiedniej bielizny, istotny jest również sposób, w jaki będziemy o nią dbać. Na szczególną uwagę zasługuje bielizna koronkowa, która zwykle jest delikatniejsza od tradycyjnych biustonoszy czy majtek. O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji bielizny koronkowej i jak ją przechowywać? 

Pranie bielizny koronkowej i dobór środków

Często stajemy przed dylematem, czy bieliznę koronkową prać w pralce, czy może ręcznie. Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, jest zapoznanie się z metką na biustonoszu czy majtkach. Często zdarza się, że producent zaleca pranie produktów koronkowych ręcznie. Warto wówczas użyć płatków mydlanych oraz pamiętać o tym, by wyciskać je delikatnie z nadmiaru wody, a najlepiej odsączyć jej nadmiar przy pomocy ręcznika. Nie każda kobieta ma jednak czas na pranie ręczne. W takim przypadku warto użyć specjalnego worka na pranie, by podczas wirowania nie uległy zniszczeniu. Pralkę należy ustawić na temperaturę, która nie jest wyższa nić 30 stopni i zastosować delikatne detergenty. Nie należy również nastawiać pralki na zbyt mocne wirowanie. 

Suszenie i przechowywanie

Suszenie bielizny koronkowej w odpowiedni sposób jest równie ważne, jak jej pranie. W pierwszej kolejności należy odsączyć nadmiar wody i otrzepać bieliznę, co pozwoli uniknąć zagnieceń. Istotne jest, by wieszając majtki czy biustonosze na suszarce, zrobić to tak, by nie rozciągały się pod wpływem suszenia. Mowa tutaj o powieszeniu majtek na dwóch żeberkach suszarki i pozostawieniu stanika w pozycji leżącej. Bieliznę powinno się suszyć w temperaturze pokojowej, co oznacza, że nie należy kłaść jej na grzejniku. Na stan bielizny koronkowej wpływa również sposób jej przechowywania. Dlatego, zamiast upychać majtki lub biustonosze w ciasnych szufladach, warto zadbać o to, by znalazły się one w specjalnych organizerach albo były starannie rozłożone. Jeśli chodzi o przechowywanie brudnej bielizny, warto zainwestować w kosz wiklinowy, który zapewni jej odpowiedni przewiew. Aby koronkowa bielizna długo służyła i nie uległa zniszczeniu, należy pamiętać o jej odpowiednim praniu i przechowywaniu. Dzięki poświęceniu nieco więcej uwagi podczas prania czy suszenia staników i majtek możemy mieć pewność, że będą nam służyły przez długi czas.